Ile cukru w cukrze?

O tym, że biały cukier jest niezdrowy, grzmią lekarze i dietetycy już od wielu lat. Rafinowany, oczyszczony cukier nie ma nic wspólnego z cukrami występującymi np. w owocach i dostarcza jedynie pustych kalorii. Poza tym podtrzymuje procesy zapalne w naszym organizmie i wpływa negatywnie na naszą florę bakteryjną, pogarsza stan naszej cery, niszczy szkliwo, nadweręża trzustkę i wątrobę i odżywia komórki rakowe. Samo zło.

Niestety, cukier jest też substancją silnie uzależniającą, więc wyeliminowanie go całkowicie z diety jest bardzo trudne.Nie raz i nie dwa zapewne zdarzały Wam się napady cukrowego głodu lub ochotki na „coś słodkiego”.

Statystyczny mieszkaniec Unii Europejskiej zjada 39 kilogramów cukru na rok.

Batoniki, ciasteczka i cukierki to jedno – można je zastąpić suszonymi lub świeżymi owocami, które są zdecydowanie lepiej przyswajalne i bogatsze w składniki odżywcze. Niestety, cukier w formie syropu glukozo-fruktozowego dodawany jest do większości przetworzonych produktów, i to nie koniecznie tych, które kojarzą nam się z niezdrową żywnością. Dlatego warto czytać składy produktów, szczególnie owocowych soków czy jogurtów. Najlepiej odstawić cukier w ogóle, ale jeśli nie jesteśmy zdecydowani na taki drastyczny krok, to przynajmniej ograniczmy jego ilość i zastąpmy zdrowszymi zamiennikami.

Do dosładzania napojów najlepiej sprawdzą się stewia i lukrecja.

mahadev-398622_1280Pierwsza jest rośliną 30 razy słodszą od cukru. Możemy uprawiać ją w doniczce lub kupić suszone liście. Zalecam natomiast czujność przy używaniu słodzików stewiowych – ze względu na przemysłowy charakter i sposoby konserwowania często zawierają chemiczne dodatki. W lukrecji natomiast do słodzenia używa się korzenia. Ma ona anyżkowy posmak, który szczególnie przypadnie do gustu wielbicielom czarnych żelków. Korzeń lukrecji można kupić w sklepach zielarskich. Z racji jej silnych leczniczych właściwości nie powinno się jej przyjmować przez dłuższy czas, bo może wchodzić też w interakcję z niektórymi lekami.

Moim osobistym faworytem jest ksylitol. Ta słodka substancja chemicznie jest alkoholem i ma niski indeks glikemiczny.

Podobnie jak lukrecja, dobrze wpływa na stan zębów i przeciwdziała próchnicy. Robi się go w procesie destylacji soków brzozowych. Jego cena jest kilkakrotnie wyższa od ceny cukru buraczanego, jednak jest on też od niego słodszy, a przez to bardziej wydajny.

Inną opcją są syropy – klonowy czy z agawy. Są one mniej kaloryczne niż miód. Warto zwrócić uwagę na to, żeby były dobrej jakości, gdyż są to produkty często podrabiane. Wpływa to niestety na ich cenę.

fir-tree-honey-752145_1280Dlatego dobrym zamiennikiem jest nasz rodzimy miód. Znany od tysiącleci jako substancja o dużych właściwościach zdrowotnych, wzmacniających odporność i antybakteryjnych. Ważne, żeby był od zaufanego producenta (nie z supermarketu!), najlepiej z czystego rejonu. Odradzam kupowanie miodów sztucznych, miodów wyprodukowanych poza UE i mieszanych. Nie mają one żadnych właściwości odżywczych, a ich stosowanie na pewno nie wyjdzie nam na zdrowie.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *