Jak dbać o twarz pod maseczką?

kobieta w płaszczu zakłada jednorazową maskę ochronną blog resibo

Jak dbać o twarz pod maseczką?

Maseczki ochronne stały się naszą codziennością. Niestety, mimo że bronią nas przed wirusami, a przy okazji także zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu, mogą też być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości skórnych. Jak dbać o cerę pod maseczką i jak uchronić się przed problemami?

Noszenie maseczek a zdrowie skóry

Choć maseczka higieniczna ma za zadanie chronić nas przed infekcjami, wirusami itd., to niestety, sama też może być źródłem infekcji. Jej noszenie przez kilkanaście minut, np. podczas zakupów, raczej nie będzie dla nikogo problemem. Jednak wiele osób musi w maskach pracować, często przez wiele godzin. A to już nie jest obojętne ani dla zdrowia naszej cery. Gdy po zdjęciu maseczki zaczynamy zauważać pogorszenie jej stanu, a nawet niepokojące zmiany skórne, czas interweniować.

Noszenie maseczek: co powoduje?

Wielogodzinne noszenie maseczek może być przyczyną infekcji. Już po godzinie oddychania maska stanie się wilgotna i nasiąknie parą wodną oraz śliną, którą wydychamy. W ten sposób tworzy się idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów, których w naszym otoczeniu nie brakuje. Niestety, długotrwałe zasłanianie ust i nosa, bez względu na to, jaki rodzaj osłony stosujemy, może mieć negatywny wpływ na kondycję skóry twarzy.

Problemy z cerą będące efektem noszenia maseczek ochronnych przybrały taką skalę, że w języku angielskim doczekały się specjalnego określenia: maskne, co jest połączeniem słów mask (maska) oraz acne (trądzik). To właśnie osoby borykające się ze skłonnością do niedoskonałości najczęściej skarżą się na znaczące pogorszenie stanu skóry. Z powodu nieuniknionego w kontakcie z materiałem tarcia pojawiają się podrażnienia, a także przesuszenia. Skóra broni się przed nimi wydzielając więcej sebum. Z kolei zwiększona wilgotność i wyższa niż normalnie temperatura wokół ust i nosa nie tylko sprzyja rozwojowi bakterii, ale też powoduje rozszerzenie porów. Skutki to zaostrzenie istniejących zmian skórnych, pojawienie się nowych w postaci zaskórników czy trądziku, a nawet odparzeń.

Jak dbać o cerę, by zapobiec oraz zwalczyć trądzik i zaskórniki?

Póki trwa pandemia, trudno uniknąć noszenia maseczek. Dlatego warto szczególnie zadbać o skórę nie tylko wtedy, kiedy już pojawią się niedoskonałości, ale też by im zapobiec. Jest kilka sprawdzonych sposobów przeciwdziałania problemom z cerą:

  1. Odpowiednia pielęgnacja – wybierajmy zdrowe, naturalne kosmetyki, które będą stanowić wzmocnienie i wsparcie zdolności skóry do samoregeneracji. Postawmy na produkty łagodnie myjące, jak naturalny żel myjący do twarzy z ekstraktem z brzoskwini, na lekkie kremy ochronne, np. miejski krem ochronny, który jednocześnie będzie tworzył na skórze tarczę broniącą przed zanieczyszczeniami, a także koniecznie dbajmy o tonizowanie, ponieważ przywrócenie cerze jej naturalnego pH przyspiesza odbudowę płaszcza hydrolipidowego.
  2. Regularne złuszczanie skóry delikatnymi peelingami – świetny będzie do tego celu multifunkcyjny peeling do twarzy, który zawiera PerfectionPeptide P3, biologicznie aktywny trójpeptyd przyspieszający odnowę naskórka.
  3. Rezygnacja z makijażu – jeśli nie musimy się malować, warto postawić na naturalną poprawę urody, choćby stosując kremy BB Self Love, a na spierzchnięte, przesuszone usta – kojący balsam do ust Lip! Lip! Hooray!
  4. Regularne zmienianie maseczek jednorazowych i regularne pranie maseczek wielorazowego użytku. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu obniżamy ryzyko pojawienia się środowiska, w którym mogą rozwijać się drobnoustroje.

Pogorszenie cery — czego używać?

Gdy jednak mimo profilaktyki stan naszej cery pogorszy się, trzeba sięgnąć po bardziej intensywnie działające kosmetyki. Nie tylko w czasie pandemii, ale też na co dzień osoby ze skłonnością do niedoskonałości powinny włączyć do swojej pielęgnacji serum normalizujące kontrola sebum + niedoskonałości. To produkt must have, który powinien znaleźć się na półce każdego, kto ma cerę tłustą oraz boryka się z problemem zaskórników, nadprodukcją sebum i trądzikiem.

Warto także pomyśleć, zwłaszcza w okresie zimowym, o kuracji łagodnymi retinoidami, np. naturalnym kremem z retinolem Game Changer, który zawiera składniki wspierające cerę trądzikową, a dzięki ich połączeniu z retinolem i bakuchiolem może być stosowany u osób z tego rodzaju skórą. Ponadto działa oczyszczająco i ściągająco oraz ogranicza rozwój niekorzystnych drobnoustrojów i reguluje wydzielanie sebum. W duecie z lekką emulsją nawilżająco-łagodzącą Peace Maker pomoże nam łatwiej przejść ten trudny okres.

Jakie maseczki nosić?

Według lekarzy jednorazowe maseczki powinno się wyrzucać już po kilkunastu minutach noszenia. Niestety, rzeczywistość wygląda inaczej. Dlatego warto zapamiętać kilka wskazówek dotyczących noszenia masek ochronnych.

W miarę możliwości starajmy się wybierać te jednorazowe, ale tylko pod warunkiem, że będziemy je zmieniać bardzo często. Zgodnie z zaleceniami lekarzy – co kilka, kilkanaście minut. Nieco inaczej ma się sytuacja ze specjalistycznymi maskami z filtrem. Na ich opakowaniu znajdziemy szczegółowe zalecenia producenta dotyczące długości ich noszenia i bezwzględnie ich przestrzegajmy.

Jeśli stosujemy maski bawełniane wielorazowego użytku, miejmy ich kilka na zmianę i zmieniajmy natychmiast, gdy poczujemy, że maska robi się wilgotna. Ponadto – należy je regularnie prać w temperaturze nie niższej niż 60 stopni, zaś po wysuszeniu – wyprasujmy żelazkiem ustawionym na poziom bawełny.

Gdy jednak tylko to możliwe, zdejmujmy maski, bez względu na to, jaki rodzaj nosimy.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *