Niacynamid. Co to za składnik i jak wpływa na skórę? Zobacz!

niacynamid co to za składnik serum normalizujące resibo

Naturalne kosmetyki na trądzik pojawiają się w sklepach coraz częściej. Część z nich zawiera niacynamid, który ma potwierdzone licznymi badaniami działanie regulujące pracę gruczołów łojowych. Na czym polega działanie tego składnika? Jak wybrać najlepszy kosmetyk z niacynamidem?

Niacynamid – właściwości

Niacynamid to pochodna witaminy B3 (niacyny), rozpuszczalna w wodzie i o nieco innym wzorze chemicznym. Jej działanie na skórę jest bardzo rozległe, dlatego znalazła zastosowanie w produktach przeznaczonych do różnych rodzajów cery. Lista korzystnych dla skóry właściwości niacynamidu jest długa:

  • reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając nadmierne wydzielanie sebum,
  • reguluje proces rogowacenia naskórka i zmniejsza szorstkość skóry,
  • zwęża rozszerzone pory,
  • łagodzi zaczerwienienia,
  • działa kojąco na stany zapalne,
  • wspomaga ochronę przed powstawaniem wolnych rodników,
  • hamuje wydzielanie melaniny w skórze, dzięki temu redukuje przebarwienia wywołane promieniowaniem UV i przebarwienia starcze; ta właściwość sprawia również, że ma doskonały wpływ na redukcję blizn potrądzikowych,
  • stymuluje proces wytwarzania kwasu hialuronowego i kolagenu w skórze, co korzystnie wpływa na jej napięcie, a jednocześnie pomaga wygładzać drobne zmarszczki.

Co ważne, niacynamid jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę, co ma znaczenie niemal przy każdej cerze problematycznej, takiej jak np. naczynkowa czy trądzikowa.

Niacynamid – działanie na cerę tłustą i trądzikową

Zacznijmy od tego, czym jest cera tłusta i trądzikowa. Pierwsza z nich charakteryzuje się przede wszystkim nadmiernym wydzielaniem sebum, czyli łoju. W efekcie twarz nadmiernie się błyszczy, miewa szarożółty odcień i często są na niej widoczne zaskórniki. Te ostatnie to efekt gromadzenia się w porach martwego naskórka i łoju w postaci małych czopów zatykających ujścia gruczołów łojowych. Nie są to zmiany zapalne, ale mało estetyczne i często bolesne. Gdy, oprócz nich, pojawiają się krostki czy grudki, mówimy już o trądziku, czy też cerze trądzikowej.

Krostki natomiast to wykwity skórne, zwykle czerwone lub różowe, w których środku obserwujemy ropną główkę. Z kolei grudki to zmiany bolesne w dotyku i schowane głębiej pod skórą, która w miejscu ich występowania jest czerwona. Warto dodać, że oba rodzaje skóry często współwystępują.

Niacynamid doskonale radzi sobie w obu przypadkach. W kosmetykach, które są przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, wykorzystywane jest jego działanie regulujące dwa procesy zachodzące w naskórku: wydzielania sebum przez gruczoły łojowe i rogowacenia skóry. Zarówno cerę tłustą, jak i trądzikową charakteryzuje brak odpowiedniego balansu. Sprzyja to zasiedlaniu porów przez grzyby i bakterie, czego konsekwencją są przykre zmiany skórne. Dodatkowo, niacynamid stosowany regularnie pomaga zwężać rozszerzone pory i doskonale matuje skórę, co każda cera tłusta odczuje bardzo szybko. Ta pochodna witaminy B3 przeciwdziała także przeznaskórkowej utracie wody, dzięki czemu skóra jest odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych. W ten sposób łatwiej radzi sobie z zanieczyszczeniami, a także z bakteriami czy grzybami.

Niacynamid w kosmetykach

Dzięki wszechstronnemu działaniu tej pochodnej witaminy B3 znajdziemy ją zarówno w kosmetykach typu anti-pollution, filtrach, jak też kosmetykach przeciwstarzeniowych. Pełni w nich jednak bardziej funkcję wspierającą inne składniki niż odgrywa główną rolę. Szczególnie często niacynamid występuje w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę liczbę jego właściwości wpływających korzystnie na ten rodzaje skóry. Aby jednak w pełni wykorzystać jego działanie, warto łączyć go z innymi składnikami o podobnych funkcjach. Oto kilka surowców kosmetycznych o zbliżonym działaniu:

  • azeloglicyna, czyli kwas azelainowy – kontroluje produkcję sebum, a także działa przeciwtrądzikowo,
  • skrobia z manioku – redukuje tłustość skóry, dając jej matowe wykończenie,
  • ekstrakty z kwiatów egipskiego lotosu błękitnego i indyjskiego lotosu orzechodajnego – zapewniają czystość skóry, zapobiegają wywoływaniu procesu nadprodukcji sebum oraz procesom sprzyjającym powstawaniu niedoskonałości,
  • witamina E – działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację,
  • olej z czarnej porzeczki – zapobiega przeznaskórkowej utracie wody, zmniejsza zaczerwienienia i podrażnienia skóry, jest bogatym źródłem antyoksydantów,
  • alantoina działa regenerująco, ułatwiając odbudowę uszkodzonego naskórka, dodatkowo nawilża, a także zmiękcza i wygładza skórę.

Wypróbuj rekomendacje
przygotowane przez nasze specjalistki

Cream de la Cream
bogaty krem liftingujący
Flower Power
regulujący hydro krem
Mr Balance
regulujący tonik-mgiełka
Serum normalizujące.
Kontrola sebum + niedoskonałości

Wszystkie te składniki znajdziemy w serum normalizującym. kontrola sebum + niedoskonałości. To kosmetyk stworzony specjalnie z myślą o problemach, z jakimi na co dzień zmagają się cera tłusta i trądzikowa. Wykorzystując komplementarnie właściwości każdego zawartego w nim surowca, szybko reguluje wydzielanie sebum i złuszczanie naskórka, łagodzi podrażnienia, zmniejsza widoczność niedoskonałości, a w dłuższej perspektywie — niweluje je. Skóra po jego zastosowaniu odzyskuje równowagę, której brak jest główną przyczyną błyszczenia się i powstawania nieestetycznych i bolesnych zmian. Co najważniejsze, jego regularne stosowanie pozwala na dobre uporać się z problemami nękającymi cerę tłustą i trądzikową.

Udostępnij
Przypnij
Szepnij
KOMENTARZE

Co myślisz o artykule?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *